Şanzıman Onarım Veya Değişimi
Uzman bilgi birikimi ve en yeni teknolojiler konusunda güncel bilgilere sahip eğitimli, uzman personelimiz ile her marka araca bakım ve onarım hizmeti sunmaktayız

Şanzıman Nedir?

Araçlar hakkında en fazla duyulan parçalardan biri şanzımandır. Hakkında genel olarak bilgi sahibi olmanız ve aracınızı yakından tanımak için faydalı olacaktır. Şanzıman nedir denildiğinde ise, motordan gelen hareketi tekerleklere aktarmakta görevli bir araç donanım parçasıdır. Viteslerin küçülmesi ve büyümesi gibi durumları sağlayan aynı zamanda araç hızına da etki eden bir yapıdadır. Manuel ve otomatik olarak iki çeşide ayrılmaktadır. ZF şanzımanı da son dönemlerde teknolojik sistemlerle ortaya çıkmış ve üst düzey araçlarda kullanılan bir sistemdir.

Ne İşe Yarar?

Motordan aldığı güç ile harekete geçen şanzıman aslında aracın birçok hareket durumunu sağlamaktadır. Yapısında yer alan vites hilalleri, dişliler ve miller aracın ahenkle çalışarak durmasını, durur haldeyken harekete geçmesini, geri gitmesini, ileri gitmesini sağlayan bir hareket imkânı vermektedir. 

Şanzıman Nasıl Çalışır?

Şanzıman nasıl çalışır sorusuna yanıt vermek için ilk olarak çeşitlerini incelemek gerekmektedir. Genel olarak manuel sistemden bir çalışma işlemi anlatılırsa, vites kolu üzerinde yapılan herhangi bir seçim, dişlilerin hareketi esnasında çıkış miline bağlanır. Yapısında bir değiştirme mekanizması bulunmaktadır. Halat ya da çubuklarla vites koluna bağlanmaktadır.

Vites üzerinde yapılan değişiklik, değiştirme mekanizması üzerindeki iki eksen arasındaki değişikliği sağlar. Kollardan birisi sağa sola hareket imkânı sağlarken, bir tanesi de ileri geri bir değiştirme mekanizması sunmaktadır. Vites kolundaki değişiklik ile birlikte manuel araçlarda manşon değiştirme mekanizmasından işlevi alır ve diğer vitese geçer. Şanzıman nasıl çalışır denildiğinde diğer parçalarında incelenmesi önemli bir durumdur.

Çıkış Mili: vites dişlileri ve senkromeçlerin yer aldığı parçaya denilmektedir. Mil üzerinde yer alan vites dişlilerinin her biri belirli bir grup dişli düzenine bağlantılı şekilde çalışmaktadır. Motordan hareket alan çıkış mili, grup dişlisi ve vites dişlilerine gerekli hareket iletimini yapar.

Grup Mili: Üzerinde vites dişlisi ve şanzıman dişlisi gibi dişlileri tutan parçadır. Prizdirek rulmanı dönmesi halinde grup mili onunla birlikte harekete geçer ve yine hareketi birlikte sonlandırır.

Prizdirek Rulmanı: Şanzımanın orta noktasında yer alan ve çıkıl milini taşıyan parçadır. Prizdirek rulmanı ya da mili üzerinde kavramadan almış olduğu hareketi üzerinde yer alan dişlilere aktarır. Motorun hareket etmesi için de vites kutusuna aktarım yapar.

Senkromeç: Dönüş hızları farklı olan vites dişlisi ve çıkış millerinin hız dengesini ayarlamakla görevlidir. Senkromeçle birlikte eşitlenen hız sürecinden sonra hareket vites dişlisinden çıkış miline aktarılır. Bu aktarımdan sonra tekerleklere gerekli hız iletilir.

Geri Vites Sistemi: Grup mili, geri vites dişlisinden almış olduğu hareketi farklı bir noktaya çeker. Bu mekanizmada da iletim ve eşitlemeler senkromeçle bağlanmaktadır.

whatsapp

Kampanya..!

2 Ekim – 11 Kasım tarihleri arasında Esklasoto’ya gelin, Aracınızın’nızı bahara hazırlayın!