Yakıt Sistemi Onarımı
Uzman bilgi birikimi ve en yeni teknolojiler konusunda güncel bilgilere sahip eğitimli, uzman personelimiz ile her marka araca bakım ve onarım hizmeti sunmaktayız

Yakıt ve ateşleme sistemi

Aracın elektronik kontrol birimleri vasıtası ile motorun farklı zaman ve şartlarda anlık yakıt, emisyon ve diğer değişkenlerin kontrolünü sağlayarak, aracın en az yakıt ile yüksek standart ve verimlilikle çalışmasını sağlayan sistemdir.

Buji distribütörden gelen yüksek voltaj ile sıkıştırılmış bulunan benzin – hava karışımını ateşler. Bujilerin verimli kullanım ömrü ortalama 12.000 km’dir.


Endüksiyon bobini; akünün 12 voltluk akımı, 15-25 bin volta yükselten devre elemanıdır.


Distribütör; endüksiyon bobininde oluşan yüksek gerilimi (15-25 bin volt) ateşleme sırasına göre bujilere gönderir.


Yakıt Pompası; yakıtı depoda emerek belli bir basınç altında enjektörlere pompalayarak gönderir.


Yakıt filtresinin; periyodik bakımlarda değişmesi öngörülmektedir.


Enjektörlerin; benzinli araçlarda 40.000 km, dizel araçlarda 30.000 km’de bir temizliğinin yapılması gerekmektedir.


Yakıt ve Ateşleme Sistemi kontrolünde aracın yakıt deposundan başlayarak yakıt borularının görsel olarak kaçak, zedelenme olup olmadığı kontrolü edilir. Diagnostic Cihazı ile aracın egzos emisyon değerleri ölçülür ve standartlar dahilinde olup olmadığı kontrol edilir, bu ölçüm esnasında buji, enjektör, oksijen sensörü, katalitik konvektör, yakıt ve tüm ateşleme sistemi sensörlerinin kontrolleri yapılır. Gerek görülen değişim, temizlik ve/veya onarım yapılır.

whatsapp

Randevu Talebi..!

Siz Değerli Müşterilerimize Daha İyi Hizmet Verebilmek İçin Lütfen Randevu Alınız..