Motor Sogutma Sistemi
Uzman bilgi birikimi ve en yeni teknolojiler konusunda güncel bilgilere sahip eğitimli, uzman personelimiz ile her marka araca bakım ve onarım hizmeti sunmaktayız

İçten yanmalı motorun verimli ve düşük emisyonlarda çalışması için motor çalışma sıcaklığına mümkün olduğu kadar çabuk ulaşmalı ve tüm yük koşullarında bu sıcaklık değerinde tutulmalıdır. Bu, aynı anda yolcu mahalline ısı sağlayan motor soğutması ile sağlanır. Makalemizde, motor soğutma sisteminin görevlerini, parçalarını ve bu parçaların çalışma prensiplerini ele alacağız.

Su Soğutmalı Motorların Tarihsel Serüveni

Yanan yakıtın ürettiği sıcaklıklar (ort. 2.000 °C) motorun çalışmasına zarar verir. Bu nedenle motor çalışma sıcaklığına soğutulur.

İlk su ile soğutma türü termosifonla soğutma idi. Isıtılmış hafif su, bir manifolddan geçerek radyatörün üst kısmına yükselir ve hava akımı ile soğutulurdu. Daha sonra dibe çöker ve motora geri dönerdi. Motor çalışırken su, sürekli dolaşım halindedir. Soğutma, fan tarafından desteklenir. Ancak fan sayesinde sıcaklığı düzenlemek mümkün değildi. Daha sonra, bir su pompası su dolaşımını hızlandırdı.

Modern Motor Soğutma Sistemleri


Termostat, motor soğutmasında ve etkin kısa devre soğutma suyu sirkülasyonunda belirgin bir iyileşme sağladı. İstenen motor çalışma sıcaklığına ulaşılmamışken, su radyatörden geçmiyor ancak motora geliyordu. Termostat, istenen çalışma sıcaklığına ulaşıldığında yalnızca suyun radyatöre olan girişini açar.

Bu kontrol sistemi bugüne kadar tüm sistemlerin temeli olarak kaldı. Motorun çalışma sıcaklığı sadece performans ve yakıt tüketimi açısından değil, aynı zamanda düşük kirletici emisyonları için de önemlidir.

Soğutma devresi 1,0 bar – 1,5 bar basınç altındadır. Bu kapalı bir soğutma sistemi oluşturur. Sistem sadece yarısı dolu olan bir genleşme deposuna sahiptir. Soğutma ortamı sadece sudan ibaret değil.

Su ve soğutucu katkı maddesi karışımı olarak ele alınmalıdır. Günümüz modern otomobillerinde soğutucu katkı maddesi sayesinde kaynama noktası artırıldı ve donma noktası sıcaklığı yükseltildi. Bu sayede motor parçaları ve soğutma sistemi korozyona karşı korunmuş oldu.

Motor Soğutma Sisteminde Bulunan Parçalar:

Radyatör
Termostat
Su pompası (mekanik veya elektrikli)
Genleşme tankı
Borular
Motor fanı (V kayış tahrikli veya Visco)
Sıcaklık sensörü (motor kontrolü / göstergesi)

whatsapp

Randevu Talebi..!

Siz Değerli Müşterilerimize Daha İyi Hizmet Verebilmek İçin Lütfen Randevu Alınız..